Bahmut városára fókuszál a nemrég indított orosz offenzíva. Ukrán értékelés szerint napokkal az oroszok által indított háború évfordulója előtt Vlagyimir Putyin szimbolikus győzelmet akar aratni a stratégiailag fontos kelet-ukrajnai városban.
“Látjuk, hogy több csapatot és fegyvert küldenek, több lehetőségük van” – mondta Jens Stoltenberg NATO-főtitkár Brüsszelben, megerősítve a fokozódó orosz offenzíváról szóló híreket. Legutóbb főként a hírhedt Wagner-csoport hajtott végre Bahmut ellen támadásokat. Az ukrán hadsereg a teljes fronton heves orosz tűzről számolt be.
A brit védelmi tárca jelentése szerint a Wagner zsoldosai “szinte biztosan szereztek további kisebb előnyöket” Bahmut északi peremén. A minisztérium szerint ugyanakkor “folytatódik a szervezett ukrán védelem” az ostromlott keleti város körül, és az orosz előrenyomulás dél felé egyelőre alig haladt valamit előre.
A régió kormányzója tegnap késő este azt mondta, a városban “egyetlen négyzetméter sincs”, amely biztonságban lenne az orosz tűz elől. A hétvégén az orosz erők több keleti várost is intenzív bombáztak, egyre nagyobb erőfeszítéseket téve, hogy területeket nyerjenek a térségben.
Herszon térségében két civil meghalt és három megsebesült az orosz támadások következtében. A helyi közigazgatás közleménye szerint az orosz csapatok 54 alkalommal lőtték az ukrán ellenőrzés alatt álló városokat és falvakat rakétákkal, tüzérséggel, harckocsikkal és aknavetőkkel. A dnyipropetrovszki területen – ahol Dnyipro, Ukrajna negyedik legnagyobb városa található – egy civil megsebesült Nikopolban.
Közben a holland védelmi minisztérium arról számolt be, hogy két holland F-35-ös vadászrepülőgép három orosz katonai repülőgépből álló köteléket fogott el Lengyelország közelében, és kísérte ki őket a területről.
“Az akkor még ismeretlen repülőgépek Kalinyingrád felől közelítették meg a lengyel NATO-területet” – áll a minisztérium közleményében. Kalinyingrád egy orosz exklávé a Balti-tenger partján, a NATO- és EU-tag Lengyelország és Litvánia között.
Brüsszelben ma és holnap tárgyalnak a 30 NATO-állam védelmi miniszterei, a fő téma továbbra is a fegyverszállítások kérdése. A harckocsikra vonatkozó nyugati kötelezettségvállalások után Ukrajna most különösen vadászrepülőgépek szállítását sürgeti. A német külügyminiszter a brüsszeli tanácskozás előtt kijelentette, hogy Berlin számára jelenleg “nem téma” a vadászgépek biztosítása. “Ez nem olyan vita, amit folytatunk” – közölte Annalena Baerbock Helsinkiben.